+905323383198

Bilişim

Network Sistemleri iki veya daha fazla cihazın (bilgisayar, yazıcı, sunucu, IP kamera, IP telefon, faks, cep telefonu vb.) birbirleriyle switch (anahtar), router(yönlendirici) 

Wireless Access Point (kablosuz erişim noktası) gibi ağ cihazları ile bağlı olduğu, birbirleriyle haberleşebildiği ve belirli kaynakları paylaştıkları ağ ortamına Network denmektedir.

Dünyanın en büyük Network örneği internet ağıdır. İnternet ağı dünyanın bir noktasından kilometrelerce uzak diğer bir noktasını birbirine bağlayan dev bir Network ağıdır. Network ağının en büyük örneği olan internet kullanımı bir ağ kartına gerek olmaktadır. İnternet için gerekli olan bu kart Ethernet kartı olarak bilinmektedir. Ethernet kartının kablo bağlantısı RJ45 portu ile kullanılmaktadır. Aynı zamanda en büyük Network olan internet ağı günümüz teknolojisi ile büyük küçük herkes tarafından kullanılmaktadır.

NETWORK ALTYAPISI VE KABLOLAMA

Network Altyapısı ve Kablolama bakımından Network Sistemleri  pasif bölüm ve aktif bölüm olarak ikiye ayrılır.

Pasif kısmı; kablo, kabinet, patch panel, priz, patch kablo, bağlantı konektörü gibi bileşenlerden oluşur.

Aktif kısmı; bilgisayarlar, sunucuistemcihubswitchrouterfirewall, yazıcı, faks gibi elektronik cihazların yazılımlar gibi bileşenlerden oluşur.

Network Sistemleri ,  Ağ Bağlantısı modellerine göre üçe ayrılır;

 • LAN (Yerel Alan Ağı)
 • WAN (Geniş Alan Ağı)
 • VPN (Sanal Özel Ağ )

LAN  (LOCAL AREA NETWORK)

Belli bir sayıdaki cihazların local bir alanda fabrika, bina, ofis vb. gibi oluşturdukları ağ çeşidine denir. LAN Yerel Alan Ağ Bağlantılarında, bilgisayarlar, yazıcılar, IP telefonlar ve diğer cihazların oluşturduğu bir network çeşididir. LAN Yerel Alan Ağ Sistemi bulunan bir ofiste veya bir bina içinde yazıcı, dosya ve program paylaşımı gibi işler kolaylıkla ve verimli bir biçimde yapılabilir.

Yerel Alan Ağ sistemlerinin fiziksel yapılarını göstermek amacıyla ağ diyagramları kullanılır ve network ağının mantıksal yapısı gösterilebilir. Yerel Alan Ağları için iki iletişim teknolojisi kullanılır, bunlardan biri Ethernet diğeri ise Wireless’dır. Standart bir ethernet ağı, cihazların ethernet kabloları yardımıyla bağlandığı hub ve switch(yönlendirici)‘lerden oluşmaktadır. Standart bir kablosuz ağ ise sinyalizasyon yönetimiyle kablosuz erişim noktaları üzerinden cihazların birbirleri ile bağlantı kurmalarını ve veri aktarımını sağlar. Her iki teknoloji de cihazların doğrudan birbirleriyle bağlantı kurmalarına izin verir. Yerel alan ağlarının işlevleri ise bununla sınırlı durumdadır.

WAN (WİDE AREA NETWORK)

WAN (Geniş Alan Ağı)bir ağdaki kullanıcıların sayısının artması ve ağın alan bakımından genişlemesi sonucunda ortaya çıkan ağ tipine denilmektedir.  Geniş Alan Ağı Sistemleri farklı bölgeler içinde olan bilgisayar ya da sunucuları içeren birden çok  Yerel Alan Ağı sisteminin birbirine bağlanmış şeklidir. Local ağlar arası bağlantı fiber optik kablolar aracılığı ile olabileceği gibi kablosuz sistemler ve uydular aracılığı ile de sağlanabilmektedir. En küçük WAN ağı örneği olarak da Bluetooth ve Wireless Lan gibi ağ bağlantıları Wİ – Fİ olarak bilinmektedir. Bu tarz ağ yapılarını kurabilmek için Radyo frekansları kullanılmaktadır.

Geniş Alan Ağı kapsamındaki birden fazla yerel alan ağı bağlantıları için birbirinden bağımsız ağlar arasında iletişimi sağlayan yönlendirici (router) cihazları kullanılır. Yönlendirici ler (router) yardımıyla Geniş Alan Ağı sistemine ait tüm ağların birbirleriyle bağlantı kurma olanağı sağlanır. Geniş alan ağı kullanıcıların uygulamalara, hizmetlere, kaynaklara erişim için de imkan tanır. Tek ve merkezi bir bölge üzerinden kullanıcılar istenilen kaynak, hizmet veya uygulamalara geniş alan ağı üzerinden erişebilir.

VPN (VİRTUAL PRİVATE NETWORK)

VPN (virtual private network) Sanal Özel Ağ verilen isimdir. VPN Sanal Özel Ağ ile internet gibi halka açık ağlar üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcıların kendi kurum kaynaklarına erişmeleri sağlanmaktadır. Özel sanal ağ VPN (virtual private network) ağlara güvenli bir şekilde uzaktan erişimde kullanılan bir teknoloji olmaktadır. Şirketlerin ya da kamu kuruluşlarının yazılımsal veya sistemsel desteğe ihtiyaç duyulduğunda VPN ağı aracılığı ile destek ekibi sanki oradaymış gibi işlemlerde bulunarak sorunu çözebilmektedir. Genel olarak farklı teknolojilerden yararlansa da bilgisayarların fiziksel şekilde kullanıldığı yerden erişmek isteyen bilgisayar arasında kriptolu şifreleme mantığı ile güvenli bir ağ açmaktadır. Bu ağ içerisinde geçiş yapan bilgiler dışarıdan kriptolu şifre ile korunduğu için görünmemektedir.

Bunların dışında da özelleşmiş ağ çeşitleri olsa da en yaygın kullanılan ağ çeşitleri bunlardır. Network Altyapısı ve Kablolama hizmetleri bu sistemlere göre değişiklik göstermektedir.

Firmamız Network Sistemleri kurulum, montaj ve bakım hizmetleri konusunda profesyonel kadrosu ve altyapısı ile hizmet vermektedir. Müşterilerine gereksinimlerini tespit etmede danışmanlık yaparak, ihtiyaçları doğrultusunda kablolu ve kablosuz çözümler sunmaktadır.

FİBER OPTİK SİSTEMLER

Kablolu sistemler, çok daha karmaşık ihtiyaçlara cevap verir. Kablolama ayrıca veri akışının kontrolünü de daha iyi sağladığı için özellikle çalışma hayatında vazgeçilmezdir. Öte yandan geliştirilen fiber optik sistemler, taşıma kapasitesi ve hızını arttırarak kablolu sistemlerin daha önce sahip olduğu dezavantajları da ortadan kaldırmıştır. Bu anlamda kablosuz sistemler ve fiber optik sistemler birbirinin alternatifi olmak yerine tamamlayıcısı halini almıştır.

Müşteri memnuniyeti odaklı ve planlı bir projelendirme aşağıdaki aşamaları içerir:

 • Uzman bir ekip ile tespit çalışması: Bu aşamada, müşterimizin sahip olduğu alt yapı incelenir. Kullanım amacına göre mevcut ihtiyaçları tespit edilir. Müşterimizin potansiyeli doğrultusunda sistemin genişleme olasılıkları oluşturulur.
 • Teklif: Etüd çalışması sonunda proje detaylı bir şekilde müşterimiz ile paylaşılır. Yaklaşık maliyet çalışması yapılır. Proje konusunda müşterimizle mutabık kalınması durumunda çalışma başlatılır.
 • Planlama: Kullanılacak olan malzemelerin temin süresi, işçilik süresi gibi kalemler de göz önünde bulundurularak iş planı oluşturulur.
 • Seçilen kablo çeşidi ve uygun malzemeler kullanılarak fiber optik kablolama işlemi yapılır.
 • Kabloların birleştirilerek iletimin başlayabilmesi için fiber optik sonlandırma işlemi yapılır.
 • Sinyal ölçümü için fiber optik OTDR ölçümü yapılır.
 • Test çalışmalarının olumlu sonuçlanmasının ardından proje müşteriye teslim edilerek sonlandırılır.

Firmamız, yukarıda belirtilen aşamalar doğrultusunda kaliteli malzeme tercihi ve işçilik ile gerek kurumsal gerek bireysel kullanım amaçları için fiber optik projelendirme konusunda anahtar teslim hizmet vermektedir.

SİSTEM ODASI KURULUMU

Sistem Odası Kurulumu,  (Data Center, Server Odası Kurulumu) özellikle kurumsal olan yada kurumsal olma hedefindeki kurumlar için hayati öneme sahiptir. Bir firma için Sistem Odası , server sistemlerininnetwork ekipmanlarının, iletişim ekipmanlarının bulunduğu ve tüm bu sistemlere giden kablolama sisteminin  sonlandırıldığı yerdir. Ayrıca verdiğimiz diğer hizmetler;

 • Kanal Çekme ve Yapılandırma,
 • Kabinet Montajı
 • UPS Montajı ve Network Cihazları Montaj ve Kurulumu

KABLOSUZ SİSTEMLER

Kablosuz sistemler ilk olarak acil durum ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kızıl ötesi sinyaller üzerinden iletişimi sağlarken, avantajlarının ön plana çıkmasıyla geliştirilerek yaygınlaşmıştır. Bugün radyo frekansları üzerinden veri iletimi sağlayarak oluşturulan kablosuz sistemler, birçok kullanım alanı bulmaktadır.

Kablosuz sistemler,

 • Düşük maliyetli olması,
 • Altyapı ve kablo bağlantısına gerek duymaması,
 • Kablolu bağlantıların aksine birden çok bağlantı noktası üzerinden çalışabilmesi,
 • Çok daha fazla kullanıcının katılımını sağlayabilmesi,
 • Çok geniş bir alanda kullanılabilmesi,
 • Kabloların getirdiği muhafaza ve bakım maliyeti ve zamanından kurtarması,

gibi nedenlerle tercih edilmektedir.

Kablosuz ağ bağlantı noktaları birbirleriyle iletişim kuracak şekilde tasarlanmıştır. Dinamik yol gösterme (dynamic routing) prensibine göre çalışan kablosuz sistemler kullanıcı için en etkin kullanımı sağlar. Bu prensibe göre iki nokta arasında hareket edecek olan veri en hızlı ve güvenli yolu seçerek ilerler.

Bilşim birimimiz kablosuz sistemler konusunda kaliteli markalarla çalışarak hem montaj hem bakım konusunda hizmet vermektedir.

Bilişim birimimiz özellikle akıllı binaların kullanımıyla artan ihtiyaca da çözüm üretecek şekilde yapısal kablolama hizmetleri sunmaktadır. Evinizde, ofisinizde ya da daha geniş çalışma alanınızda bulunan farklı sistemlerin birbiri ile uyumlu çalışmasını sağlayacak projelerle size özel çözümler üretiyoruz.

Network SistemleriNetwork Altyapısı ve Kablolama, Kablosuz Sistemler, Fiber Optik sistemler, Yapısal Kablolama konusunda uzman teknik kadrosuyla profesyonel alt yapı kurulumu ve bakım hizmetleri vermektedir.

 • 1
 • Ebû’l İz El Cezeri Düz hareketi döner harekete çeviren mil sistemi de ilk kez El Ciziri tarafından geliştirilmiş ve içten ateşli motorun icadına kadar tüm dünyadaki mekanik cihazların temel prensibini oluşturmuştu. Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen Ebû’l İz El Cezeri'nin Leonardo da Vinci´ye ilham kaynağı olduğu düşünülür.
 • Alessandro Volta Alessandro Volta ve Pilin icadı Sürtme ile meydana gelen statik yani durgun elektrikten başka, akan elektriğin bulunuşu İtalyan bilim adamı Alessandro Volta'nın 1800 yılında yaptığı deneylerle başlar. Alessandro Volta ilk elektrik pilini ve bundan da ilk elektrik akımını elde etmeyi başarmıştır.
 • Charles Babbage İlk bilgisayarın abaküs olduğunu iddia edilebilir veya 1622'de William Oughtred tarafından icat edildiği söylenebilir. Fakat günümüzün modern bilgisayarlarına benzeyen ilk makine Fark Makinesi (Difference Engine) İngiliz matematikçi Charles Babbage tarafından 1833 – 1871 yılları arasında tasarlandı.
logo-footer

Merkez Ofis

Bayraktar Mah. Vedat Dalokay Cad.
No:60/5
Çankaya / Ankara
Türkiye

İletişim

Phone: +90 532 338 31 98
Email: info@sartmuhendislik.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi:
08:00 - 20:00