+905323383198

Mekanik

Makina, herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir güçten yararlanarak bir işi yapmak veya etki oluşturmak için dişliler, yataklar ve miller gibi

çeşitli makina elemanlarından oluşan düzenekler bütününe denir. Herhangi bir mekanik parçası

olmayan elektronik veya organik aygıtlara da makina denir. Makinalar belirli bir işin gerçekleştirilmesinde ya da fiziksel bir işlevin yerine getirilmesinde, insan ya da hayvan gücüne yardımcı olmak veya tümüyle onların yerini almak için geliştirilmişlerdir. Kaldıraç, eğik düzlem, çıkrık gibi basit makinalardan, modern bir otomobil gibi çok karmaşık sistemlere kadar geniş bir yelpaze içindeki aygıtları kapsarlar. Makinalar ısıl, kimyasal, nükleer ya da elektriksel enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürerek ya da bunu tam tersi biçiminde çalışabilir veya yalnızca kuvvetleri ve hareketi aktarma ya da uyarlama işlevi görebilir. Bütün makinalarda birer giriş ve çıkış donanımı ile uyarlama ya da dönüştürme ve aktarma donanımları vardır. Giriş enerjilerini (girdi), rüzgâr, akarsu, kömür, petrol ya da uranyum gibi doğal kaynaklardan alan ve bu enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren makinalara birincil devindirici (primer motor) denir. Yeldeğirmenleri, su çarkları,türbinler, buhar makinaları ve içten yanmalı motorlar birincil devindiricilerdir. Bu makinalardan elde edilen çıkış enerjisi (çıktı), çoğunlukla döner millerin aracılığıyla elektrik üreteci, hidrolik pompa ya da kompresör gibi başka makinalara girdi olarak beslenebilir. Bu son üç aygıt ise üreteçler (jeneratör) sınıfına girer; bu aygıtların çıktısı olan elektriksel, hidrolik ve pnömatik enerjiler, elektrik, hidrolik ya da hava motorlarında girdi olarak kullanılabilir. 

Faaliyet alanı arasında ısıtma, soğutma ve havalandırma mekanik tesisat uygulamaları olan, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan birim hizmet veya ürün başına enerji tüketiminin azaltılmasını sağlayacak şekilde enerjinin izlenmesi, ölçülmesi ve enerji tasarrufu sağlayacak tedbirlerin alınması konusunda da firmamız çalışmalar yapmaktadır.

 

Isıtma - Soğutma - Havalandırma ( HVAC ) üzerine Mekanik Tesisat uygulamaları,

Kombi , Split Klima ile bireysel ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarına çözümler, Kazan , Yoğuşmalı Kaskad Kazan , Multi Split Klima , VRV - VRF , Fancoil , Soğutma Grupları ile de merkezi iklimlendirme projeleri ve imalatı gibi çözümler geliştirmekte olan Mekanik birimimiz, Doğalgaz Tesisatı , Sıhhi Tesisat , Yangın Tesisatı, Havalandırma Kanalı ihtiyaçlarınıza da çözüm ortağı olmaya hazırdır.

  • 1
  • Ebû’l İz El Cezeri Düz hareketi döner harekete çeviren mil sistemi de ilk kez El Ciziri tarafından geliştirilmiş ve içten ateşli motorun icadına kadar tüm dünyadaki mekanik cihazların temel prensibini oluşturmuştu. Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen Ebû’l İz El Cezeri'nin Leonardo da Vinci´ye ilham kaynağı olduğu düşünülür.
  • Alessandro Volta Alessandro Volta ve Pilin icadı Sürtme ile meydana gelen statik yani durgun elektrikten başka, akan elektriğin bulunuşu İtalyan bilim adamı Alessandro Volta'nın 1800 yılında yaptığı deneylerle başlar. Alessandro Volta ilk elektrik pilini ve bundan da ilk elektrik akımını elde etmeyi başarmıştır.
  • Charles Babbage İlk bilgisayarın abaküs olduğunu iddia edilebilir veya 1622'de William Oughtred tarafından icat edildiği söylenebilir. Fakat günümüzün modern bilgisayarlarına benzeyen ilk makine Fark Makinesi (Difference Engine) İngiliz matematikçi Charles Babbage tarafından 1833 – 1871 yılları arasında tasarlandı.
logo-footer

Merkez Ofis

Bayraktar Mah. Vedat Dalokay Cad.
No:60/5
Çankaya / Ankara
Türkiye

İletişim

Phone: +90 532 338 31 98
Email: info@sartmuhendislik.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi:
08:00 - 20:00